جدول بتنی

جدول بتنی

درباره جدول بتنی

پارسیان ماشین سازان تبریز

به منظور جداکردن دو محیط پیاده رو و خیابان به صورت نهر سازی استفاده شده و بیشترین کاربرد آن در زمینه محوطه سازی میباشد ، که امروزه کاربرد بسیار زیادی در شهرها و روستاها دارد . از دلایل مهم استفاده از جداول بتنی میتوان به کم هزینه بودن آن ، حمل ونصب راحت آن ومقاوم بودن در مقابل سرمای شدید اشاره کرد ، که شهرداری ها  را مجاب به استفاده از آن کرده است .

یکی از کاربردهای مصرف بتن،استفاده از آن برای تولید قطعات پیش ساخته است و یکی از پرکاربردترین قطعات بتنی در زمینه راه و شهرسازی جداول بتنی می باشد.

سالانه به جهت تخریب جداول بتنی کم دوام در اثر تاثیر عوامل مخرب ، هزینه های سنگینی به سازمانهای متولی خدمات شهری و شهروندان تحمیل میگردد. از آنجایی که روش تولید جداول بتنی تاثیر قابل توجهی در دوام آنها در برابر عوامل مخرب دارد ، آشنایی با روش های مختلف تولید و مزایا ومعایب آنها میتواند در انتخاب جدول مناسب با توجه به شرایط محیطی کمک نماید.علل خرابی جداول بتنی را به صورتهای میتوان دسته بندی کرد :

یخبندان و آب شدن مکرر

تر شدن و خشک شدن متوالی

ضربه ، سایش و یا ترکیب عوامل فوق

تخریب جداول بدلیل طرح اختلاط نادرست

عدم نگهداری و عمل آوری صحیح تا مدت ۷ روز بعد از تولید

انبساط ناشی از واکنش برخی سنگدانه ها با مواد قلیایی موجود در سیمان

نفوظ آبهای اسیدی به بارندگی یا فاضلابهای سطحی،شهری و صنعتی

نفوذ نمک های زیان آور و حملات شیمیایی به آنها به ویژه سولفات ها

در اکثر شهرهای کشور حداقل یکی از عوامل فوق وجود دارد.از آنجا که اکثر این عوامل را نمیتوان حذف نمود ، باید با شناخت ساز و کار تخریب آنها و همچنین رفع ضعف های موجود در مراحل ساخت ، دوام جداول بتنی را بهبود بخشید.

موارد استفاده از جدول بتنی

  • جداسازی مسیر های تردد

  • جداکردن مسیر به صورت فیزیکی یا ظاهری

  • تعبیه زهکش یا ایجاد جوی آب

  • جداسازی فضای سبز از مسیر تردد