انواع افزودنی بتن

انواع افزودنی بتن

افزودنی ماده‌ای به غیر از سیمان، سنگدانه و آب است که به صورت پودر یا مایع به عنوان یکی از مواد تشکیل دهنده بتن و برای اصلاح خواص بتن به آن افزوده می‌شود و هدف از این کار اصلاح و بهبود خواص بتن و ملات تازه و سخت شده است .
با توجه به شرایط آب و هوایی این افزودنی‌ها پس از ترکیب با مخلوط بتن در مجموع سبب تقویت، افزایش مقاومت‌های مکانیکی سایشی و فشاری و همچنین کاهش نفوذپذیری، دوام و طول عمر بتن می‌شود.

7 افزودنی بتن

  • کاهنده های آب: به منظور کاهش مصرف آب و حفظ خاصیت روانی بتن استفاده می‌شود . این نوع مواد افزودنی باعث افزایش میزان چسبندگی و استحکام بتن می‌شود زیرا میزان آب در ساخت بتن را کاهش می‌دهد .
  • هوازاها: افزودنی هوازا با تشکیل و تثبیت حباب‌های هوایی که در حین اختلاط وارد بتن می‌شود مقدار هوا را افزایش می دهد و برخلاف افزودن گاز ساز و کف زا عمل می‌کند و هیچگونه کف یا گازی در بتن ایجاد نمی‌کند.
  • دیرگیرکننده ها: با روند آبگیری سیمان، گیرش بتن را به تاخیر می‌اندازد که در بسیاری موارد مانند بتن ریزی در آب و هوایی گرم، حمل و نقل طولانی مدت، هماهنگی با بتن ریزی از افزودنی‌های کند گیرکننده ها استفاده می شود.
  • شتاب دهنده ها: با تند کردن روند آبگیری سیمان موجب کاهش زمان گیرش و سخت شدن بتن می‌شود. نیاز به سرعت بخشیدن روند کسب مقاومت، به ویژه برای بتن ریزی در هوای سرد و کاهش زمان گیرش بتن موجب پیدایش و گسترش افزودنی‌های شتاب دهنده‌های بتن شده است .
  • پایاگرها: پایاگر‌ها با کاستن از نفوذ عوامل زیان آور ، محافظت میلگردها یا کنترل واکنش های زیانبار ، پایایی بتن سخت شده را بهبود می‌بخشد .
  • ضد یخ بتن: محصولی جهت کاهش نقطه انجماد ملات و بتن و ایجاد تسریع در گیرش بتن و افزایش حرارت زائی است که با اختلاط به بتن آماده یا بتن درجا مورد استفاده قرار می‌گیرد .
  • منبسط کننده ها: هنگامی که لازم است با ایجاد انبساط قابل کنترل در بتن چسبندگی بهتری با فضای اطراف به وجود آید این افزودنی به بتن اضافه می شود و ویژگی‌های دیگری از جمله جلوگیری از ترک خوردن بتن و آب انداختن سطح بتن را دارد و افزایش مقاومت فشاری اولیه و نهایی بتن را سبب می‌شود .

به طور کلی هنگام کار با دستگاه‌ بلوک زنی، استفاده از افزودنی‌های بتنی باعث استحکام مواد تولیدی خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.