معرفی ۱۴ نوع سیمان

معرفی ۱۴ نوع سیمان

مصریان اولین بار مصالح سیمانی را با سوزاندن گچ ساختند.پس از آن رومی ها و یونانی ها از مصالح سیمانی به دست آمده از سوزاندن سنگ آهک استفاده کردند. رومی ها دریافتند که خاکستر آتشفشانی و توف (نوعی سنگ آتشفشانی پر خلل و فرج)، وقتی با سنگ آهک مخلوط می شوند ملاتی با کیفیت بالا تولید می کنند (اولین نشانه های ساخت بتن). از آن به بعد آن ها شروع به اضافه کردن مصالح مختلف به این مخلوط برای افزایش کارایی ملات کردند.

 

سیمان هیدرولیکی

سیمانی که در حضور آب و به دلیل هیدراسیون سخت می شود (به واکنش شیمیایی بین سیمان و آب هیدراسیون گفته می شود). این نوع سیمان می تواند زیر آب هم سخت شود. سیمان پورتلند بهترین نمونه سیمان هیدرولیکی است.

سیمان غیر هیدرولیکی

سیمانی که در آب سخت نمی شود را سیمان غیر هیدرولیکی می نامیم. این نوع سیمان هنگامی که با کربن دی اکسید اتمسفر واکنش می دهد سخت می شود (کربناسیون). این سیمان در برابر حمله مواد شیمیایی بعد از سخت شدن مقاوم است. سیمان غیر هیدرولیکی با استفاده از آهک غیر هیدرولیکی، گچ و اکسی کلرید ساخته می شود که خاصیت مایع دارد.

سیمان پورتلند معمولی (OPC)

این معمول ترین نوع سیمان است که در سطح گسترده ای استفاده می شود. مقاومت خوبی در مقابل ترک خوردگی و جمع شدگی ناشی از خشک شدن و مقاومت کمی در برابر حمله شیمیایی دارد. OPC برای کارهای ساختمانی که در معرض حمله سولفات هستند، مناسب نیست. سیمان پورتلند معمولی با گریدهای ۴۳،۳۳ و ۵۳ در دسترس است. گرید سیمان نشان دهنده مقاومت ۲۸ روزه آن ها است، به عنوان مثال مقاومت سیمان پورتلند معمولی گرید ۳۳ بعد از ۲۸ روز ۳۳ نیوتن بر میلی متر مربع خواهد بود.

 

سیمان زودگیر

سیمان زورگیر شباهت زیدی به سیمان پورتلند معمولی دارد. مقاومت اولیه با اضافه کردن C3S در مخلوط و کاهش مقدار C2S افزایش پیدا کرده است. همان گونه که از نام این سیمان هم پیداست، این نوع سیمان زمانی استفاده می شود که مقاومت ولیه بالا مورد نیاز است. به عنوان مثال در روسازی ها در راه های پر ترافیک. مقاومت سیمان زودگیر در سن ۳ روز تقریبا مشابه مقاومت ۷ روزه سیمان پورتلند معمولی است. مقدار آب مورد نیاز آن مشابه سیمان پورتلند معمولی است.

سیمان پورتلند کم گرما

این نوع سیمان با کاهش C3S و افزایش مقدار  C2Sدر سیمان ساخته می شود. این سیمن از مقاومت فشاری کمتری نسبت به سیمان پورتلن معمولی برخوردار است. مقدار آهک کمتری نسبت به OPC دارد. این نوع سیمان اغلب برای ساخت دیوارهای حائل استفاده شده و اکیدا برای سازه های بتنی لاغر مناسب نیست.

 

سیمان پورتلند مقاوم در برابر سولفات

این نوع سیمان با پایین نگه داشتن مقدار C3A به اندازه کمتر از ۵% تولید می شود. این نوع سیمان زمانی استفاده می شود که سازه مستعد حمله سولفاتی شدید است (شرایط قلیایی). به طور مثال می توان به شرایطی که در سازه های دریایی و مخازن تصفیه فاضلاب وجود دارد، اشاره کرد.

سیمان پر آلومین

این نوع سیمان مقدار آلومین بالای حدود ۳۵% دارد که به افزایش مقاومت اولیه در دوره زمانی کوتاه منجر می شود. این نوع سیمان زمانی استفاده می شود که سازه تحت اثر آب دریا، کارخانه مواد شیمیایی و کوره ها قرار دارد.

 

سیمان سرباره کوره بلند

این نوع سیمان ارزان تر از سیمان پورتلند معمولی است. این سیمان با آسیاب کردن کلینکر سیمان پورتلند معمولی و سرباره کوره بلند تولید می شود. سیمان سرباره کوره بلند گرمای هیدراسیون کمی داشته و مقاومت اولیه آن هم پایین تر است.

 

سیمان رنگی

این نوع سیمان با نام کالکریت هم شناخته می شود. این سیمان با اضافه کردن رنگ دانه ها به  OPC تولید می شود. این ملات برای بندکشی کاشی ها استفاده می شود.

 

سیمان پوزولانی

پوز ولان مصالحی است که به دلیل فوران آتشفشان ایجاد می شود. یک مصالح سیلیسی است که ۸۰% آن را رس تشکیل می دهد. سیمان پوزولانی با مخلوط کردن ۳۰% پوزولان به کلینکر سیمان پورتلند معمولی تولید می شود. این نوع سیمان در ساخت و ساز سد و بندها استفاده می شود.

 

سیمان هوازا

   این سیمان با اضافه کردن ۰٫۰۲۵ تا ۰٫۱ درصد عامل هوازا به کلینکر سیمان پورتلند معمولی ساخته می شود. عوامل هوازا عموما از رزین های چوب، کلسیم، روغن های گیاهی و چربی های حیوانی ساخته می شوند.

 

سیمان آب گریز

این نوع سیمان با آسیاب کردن کلینکر سیمان پورتلند معمولی به همراه اسید اولئیک یا استریک اسید تولید می شود. این اسیدها یک لایه دافع آب دور ذرات سیمان ایجاد می کنند که مر مفید سیمان را افزایش می دهند. این لایه که دور تمام ذرات سیمان ایجاد شده است سرعت تخریب سیمان در طول انبار شدن به مدت طولانی، حمل و نقل یا در شرایط نامطلوب را افزایش می دهد.

 

سیمان منبسط شونده

این نوع سیمان با اضافه کردن پایدار کننده هایی که باعث انبساط سیمان می شوند تولید می شود. این کار را می توان با اضافه کردن ۸ تا ۲۰ درصد سولفوآلومینات و ۱۵ درصد پایدار کننده به کلینکر سیمان پورتلند معمولی انجام داد.

سیمان سفید

این نوع از سیمان با کاهش اکسید آهن در سیمان پورتلند معمولی به دست می آید. مقاومت و دوام آن مشابه با  OPC است.

سیمان پورتلند ضدآب

این نوع سیمان با اضافه کردن درصدهای کمی از فلزات به   OPCدر هنگام آسیاب کردن به دست می آید. این نوع سیمان در پی ها، مخازن آب و دیگر سازه های نگه دارنده آب استفاده می شود.

 

سیمان چاه نفت

برای استخراج نفت از سنگ های رسوبی لایه ای، چاه های نفت باید عمق های بیشتری داشته باشند. برای انتقال ایمن نفت استخراجی یک قالب فولادی در چاه وارد می شود. نفت یا گاز از بین سنگ و قالب فولادی فوران می کند. برای پر کردن این فضاها از سیمان چاه نفت استفاده می شود. سیمان چاه نفت با اضافه کردن کند گیر کننده ها به سیمان پورتلند معمولی ساخته می شود.