">

العربیة   России   Türkçe   ENGLISH   PERSIAN  

انواع نوار نقاله و موارد استفاده آن | پارسیان ماشین سازان تبریز
انواع نوار نقاله و موارد استفاده
نوشته شده توسط پارسیان ماشین

انواع نوار نقاله و موارد استفاده

نوار نقاله :

در واحد های تولید ,بسته بندی و واحد های مونتاژ در صنایع متوسط تا بزرگ همچون پتروشیمیفولادخودروسازی ,صنایع دارویی غذایی معدنی و صنعتی برای سهولت در حمل و نقل بارگیری و تخلیه و بالا بردن راندمان کاری و کاهش هزینه ها استفاده می شود.نوار نقاله تشکیل شده است از تسمه که روی غلطک فلزی نصب شده است و متناسب با نیاز و محیط اندازه آن متغیر است.نوار نقاله یک جریان پیوسته و قابل اندازه گیری از مواد را در زمان معین به محل صحیح میرساند.

انواع نوار نقاله :

     ۱- نوار نقاله قابل حمل : برای سهولت در جابجایی چرخ های کوچکی در زیر سیستم نصب شده است که بتوان از یک مکان به مکان دیگر جابجا کرد .

نوار نقاله قابل حمل

 

۲- نوار نقاله توری : جهت گردش هوا بین وسایل روی نقاله از نقاله توری استفاده میشود که در برابر دما و فشار مقاومت نسبتا  بالایی را دارد.

نوار توری

۳-نوار نقاله شیب دار : این نوار نقاله مواد را از سطح شیب دار به طرف بالا یا پایین انتقال میدهد.و برای جلوگیری از لیز خوردن  مواد دارای سطحی زبر می باشد.

 

شیبدار

     ۴- نوار نقاله غلتکی : این نوار نقاله شامل بستری از غلتک های استوانه ای است که مواد را یا به صورت دستی یا گرانشی حمل میکند.این نوار نقاله براساس فضای در دسترس و کاربری می تواند به صورت مستقیم یا انحنا دار باشد.

غلتکی

۵- نوار نقاله فلزی : یکی از روان ترین نقاله ها که قادر است هر گونه قطعه را جابجا کند به این نوار نقاله پیانویی یا لولایی هم میگویند.از جنس فولاد ساخته میشود و بیشتر برا حمل مواد داغ یا چرب مناسب استشکلی شبیه دارد.

فلزی

۶- نوار نقاله فرودگاهی : جنس این نوار نقاله از استیل می باشد و دارای سیستم کنترل از راه دور و ترمز اضطراری برای مواقع خطر می باشدمی توان در ارتفاع های مختلف و سطوح شیب دار نصب کرد .

۷- نوار نقاله مونو ریلی : این نوع از نوارنقاله به صورت برعکس تعبیه میشود .بیشتر برای جابجایی وسایل سنگین و بزرگ استفاده میشودو دارای آویزی برای بالا نگه داشتن وسایل میباشد.

موتور ریلی

۸- نوار نقاله ویبره دار یا ارتعاشی : این نوار نقاله دارای سطحی سخت است که به صورت موجی بالا و پایین حرکت میکند .بیشتر در صنایع غذایی در مراحل بهداشتی و برای نگه داری موقت مواد روی نوار نقاله به منظور جداسازیطبقه بندی و غربال سازی استفاده میشود .

ویبره دار ارتعاشی

 ۹- نوار نقاله پیچی : دارای تیغه پیچ مانند است که جهت حمل مایعات و دانه های ریز درون لوله استفاده میشود در صنعت مدرن به صورت افقی ویا کمی شیب دار برای حمل بهتر موادی مثل ضایعات غذایی و ضایعات چوبی ,غلات و غیره مورد استفاده قرار میگیرد.

پیچی

۱۰- نوار نقاله کمری : یکی از چندین نوع از نوار نقاله هاست که شامل دو عدد قرقره با حلقه ای (کمر که به دور قرقره ها می چرخد.یکی یا هر دو تا از قرقره ها توانایی آن را دارد که حلقه را بچرخاند و وسایل را به سمت جلو هدایت کند .

۱۱- نوار نقاله دارای ترمز و مقیاس : در این گونه از نوار قسمت ترمز وظیفه نگه داشتن مواد روی نوار را دارد و نیروی محرک از قسمت مقیاس تامین میشود.

۱۲- نوار نقاله ادامه دار : در این سیستم مواد به آرامی جدا شده و درون یک مجرای جداگانه ذخیره میشود .

ادامه دار

۱۳- نوار نقاله سطلی : برای حمل و نقل عمودی از مواد ریز در صنایع غذاییکشاورزیدارویی ,آرایشی ,بهداشتی ,صنایع شیمیایی و صنایع شیشه استفاده میشود.روی نوار نقاله سطل هایی تعبیه شده است که بدون سرریز شدن یا آلودگی به محل مورد نظر حمل میشود.

۱۴- نوار نقاله صفحه دار: سطح این نوع از نوار نقاله ها از ورق های فلزی یا پلاستیکی با لبه های خم شده تشکیل شده است و برای حمل مواد سخت استفاده میشود و هم در سطوح صاف و هم سطوح شیب دار کاربرد دارد.